VII Festiwal Młodych – “Świadkowie Miłosierdzia”

Za nami kolejny, już VII Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej, który odbył się 18 czerwca pod hasłem „Świadkowie Miłosierdzia” przy udziale 1500 młodych ludzi z całej naszej diecezji.

W 1050 rocznicę chrztu Polski, pochyliliśmy się nad sakramentem chrztu świętego oraz nad wielką mocą Miłosierdzia Bożego. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 zawiązaniem wspólnoty i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych przy źródle „ na Łasku”, pierwszy punkt programu animował Ruch Lednicki z Grajewa. Po czym przeszliśmy do miejsca festiwalu w pielgrzymce jedności. Na scenie przywitał nas o. Łukasz Buksa OFM z zespołem, wygłosił do nas konferencje, była wspólna modlitwa, śpiew taniec i ogrom radości. O. Łukasz ma niesłuchany dar jakim jest kontakt z młodzież , w prostych słowach przekazał to co najważniejsze, czyli nie ma sytuacji bez wyjścia, bo miłosierny Bóg zawsze nad nami czuwa.

W godzinne miłosierdzia, wspólnie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego , którą poprowadził zespół Gaudeamus. Po czym młodzież zoastała zachęcona do skorzystania z sakramentu pokuty , po czym członkowie Odnowy w Duchu Świętym ogarniali nas modlitwą wstawienniczą. W tym samym czasie trwało uwielbienie Jezusa Eucharystycznego. To był cudowny czas, bowiem umilkły wszystkie rozmowy i każdy bez względu na wiek klękał przed Panem Jezusem i po prostu go uwielbiał, każdy na swój sposób.

Gościem specjalnym festiwalu była pani Teresa Lipowska – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Dla współczesnego pokolenia widzów znana i wręcz utożsamiana z rolą Barbary Mostowiak – seniorki rodu w serialu „M jak miłość”. Przez wiele lat związana z kabaretem „Dudek”. Pani Teresa w swojej konferencji powiedziała jak ważną rolę odgrywa w jej życiu wiara, że to właśnie dzięki niej jest szczęśliwym człowiekiem i to ona towarzyszyła jej w tych dobrych , ale i trudnych momentach życia. Codziennie rozmawia z Panem Bogiem, dziękuję mu za wszystko to co ma i stara się cieszyć każdym dniem.

O godzinie 18:30 przeszliśmy do kościoła , gdzie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył J.E.ks. bp. Janusz Stepnowski. Msza Święta u stóp Królowej Młodzieży Pani Płonkowskiej to zawsze centrum naszego spotkania , dziękujemy Panu Bogu za kolejny rok i prosimy o miłosierdzie Boże.

Na koniec wystąpił kolejny gość festiwalu zespół „Exodus 15” – jeden z najpopularniejszych zespół grający muzykę chrześcijańską w Polsce. Młodzi bawili się doskonale, poprzez śpiew wspólnie wielbiliśmy Pana Boga. Z twarzy wszystkich uczestników festiwalu nie znikał uśmiech.

Nasze tegoroczne spotkanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim , proboszcz parafii w Płonce Kościelnej pobłogosławił nas na szczęśliwy powrót do naszych domów. A wracali do następujących miejscowości i parafii: do Sokół, do wszystkich parafii w Zambrowie, do parafii Trójcy Przenajświętszej i MB NP w Grajewie, Białaszewa, Jedwabnego, do parafii katedralnej, św. Krzyża i św. Brunona w Łomży, Wizny, Stawisk, parafii św. Antoniego, św. Franciszka i Nawiedzenia NMP w Ostrołęce, par. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, Kozik, Kobylina, Klukowa, Jednorożca, Chorzel, Śniadowa, Czyżewa, Dąbrowy Wielkiej, Miastkowa, Szumowa, Turośli, Małego Płocka, Piątnicy, Poświętnego, Kadzidła, Wąsewa, Myszyńca, Zalasa, Białegobłota, Lubiela, Rząśnika, Kołak, parafii św. Jana w Wysokiem Mazowieckiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby festiwal mógł się odbyć. Z serca składamy Bóg zapłać i ogarniamy wszystkich modlitwą.

Już dziś zapraszamy bardzo serdecznie na VIII Festiwal Młodych. Czekamy na Was!

GOTÓW !

Emilia Sasinowska

Jak co roku przed festiwalem skierowane było słowo od organizatorów. Zachęcamy do lektury:

„Festiwal Młodych” w Płonce Kościelnej to wyjątkowe wydarzenie w skali naszej diecezji, które z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. Tegoroczne spotkanie będziemy przeżywać pod hasłem „Świadkowie Miłosierdzia”, co oczywiście związane jest z przeżywanym Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia i przygotowaniami do ŚDM w Krakowie. Organizatorem spotkania jest jak co roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej przy współpracy z Gminą Łapy, parafią pw. św. Michała Archanioła oraz OSP w Płonce Kościelnej. Cieszy ogromnie fakt, że coraz więcej zaangażowania i troski o rozwój wydarzenia wykazują ruchy i stowarzyszenia, a wśród nich Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Lednicki, Alpha, Liturgiczna Służba Ołtarza.

W imieniu wszystkich zaangażowanych w organizację zapraszamy Księży, Siostry Zakonne, Katechetów, Wychowawców, a przede wszystkim młodzież na 7. Festiwal Młodych do Sanktuarium Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej. Będzie to okazja do dziękczynienia za kolejny rok szkolny i katechetyczny, a dla młodych z ponad 100 parafii, także za przyjęty sakrament bierzmowania. Będzie to czas i miejsce pogłębienia wiary, a dla niektórych miejsce podejmowania ważnych życiowych decyzji. Będzie to również ostatni przystanek na drodze ku Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie.

Program:
10:00 – przyjazd i powitanie przy źródle „na Łasku” oraz “pielgrzymka miłosierdzia” do pola festiwalowego
I część – poznaj miłosierdzie
11:00 – zawiązanie wspólnoty
11:30 – Świadkowie Miłosierdzia – konferencja/modlitwa/uwielbienie/koncert – prowadzenie o. Łukasz Buksa OFM z zespołem.
14:00 – Obiad
II część – dotknij miłosierdzia
15:00 – spotkanie z miłosiernym Ojcem – katecheza, świadectwa, Koronka do Bożego Miłosierdzia (w trakcie możliwość spowiedzi w Strefie Pojednania)
16:00 – spotkanie z miłosiernym Samarytaninem – drama biblijna/spotkanie z Gościem/ adoracja Najświętszego Sakramentu
18:30 – Eucharystia
19:30 – kolacja
20:15 – Koncert – EXODUS 15
21:00 – apel Jasnogórski i zakończenie Festiwalu

– ks. Robert Śliwowski

Więcej informacji z tej kategorii

Film promujący Festiwal Młodych

Film promujący Festiwal Młodych

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmiku promującego Festiwal Młodych u Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej....